Neuro Kodlar İle Yönetim Becerileri

Neuro Code Seçme ve Yerleştirme

NEURO KODLAR™ ile Çalışan Performansını Artırmak

Gallup Üniversitesi’nin (http://www.gallup.com) uzun bir süredir 1 milyon çalışan ve 80 bin yönetici üzerinde yapmış olduğu araştırma, Sıra Dışı Yöneticilerin çalışanlarının “Güçlü Özellikleri”ni belirleyen Neuro Kodlar™ını çok iyi yönettiklerini göstermektedir. 

Gallup üniversitesinden Marcus Buckingham “Güçlü yanlarınızı keşfedin” isimli kitabında şöyle söylüyor.

Aslında hiçbir çalışan şirketini terk etmez. Yöneticisini terk eder.

Gallup Üniversitesinin 25 yıldır devam eden bir araştırmasında yetenekli çalışanlara sorulan bir soru var. “Şirketinizin size ne sağlamasını isterdiniz?” Verilen birçok farklı cevap içerisinde, en çok istenen ve yıllar geçse de istenmeye devam eden tek şey “İyi bir yönetici” dir. Ekipte çalışanların doğal yeteneklerini performansa dönüştürebilmek ise İYİ YÖNETİCİ olmaktır. İyi bir yönetici olmak çalışanın Güçlü Özelliklerini yani Neuro Kodlar’ ını öğrenip çalışanın kendisini özel hissetmesini sağlamakla mümkündür.

 Neuro Kodlar’ın önemini anlayabileceğimiz bir başka durum ise bir ekibe yeni bir yönetici atandığında ekibin performansının çarpıcı bir şekilde düşmesi veya sıçrama yapmasıdır. Bunun nedeni değişen yöneticinin Neuro Kodlar ile ekip çalışanlarının Neuro Kodlarının uyumu veya uyumsuzluğudur.

Her lider yönetici öncelikle kendi Neuro Kodlarını bilmeli ve ekibinde çalışanların Neuro Kodlarını da doğru yönetebilmelidir.

Lider Yöneticinin sıra dışı bir ekip ve sıra dışı sonuçlar yaratma konusunda önemini daha da iyi vurgulamak için şu örneği verebiliriz;

Düşünelim ki dünyanın en iyi otomobilini üretmek istiyoruz. İşe nereden başlarız? Doğal olarak dünyanın en iyi otomobili sıfatını kazanmış otomobillerden. Bu otomobillerin en iyi parçalarını bir araya getirdiğimizi farz edelim. Birinin motorunu, diğerinin amortisör sistemini, bir başkasının ateşleme sistemini, ötekinin kaportasını, öbürünün elektrik ve elektronik donanımını aldığımızı düşünelim.

Tüm bu parçaları bir araya getirdiğimizde, acaba dünyanın en iyi otomobilini üretmiş olabilir miyiz? Doğal olarak cevap HAYIR! olacaktır. Nedeni ise, bir araya getirdiğimiz mükemmel parçaların birbirleri ile arasında UYUM olmamasıdır. Mükemmel parçalar arasında uyum olmazsa otomobil de dünyanın en iyi otomobili olmayacaktır.

Aynı şekilde düşünürsek, bir şirkete dünyanın en iyi çalışanlarını, en iyi müdürünü, en başarılı mali işler müdürünü, en mükemmel pazarlama müdürünü getirseniz bile aralarında uyum sağlanmazsa, elde edilen sonuç büyük bir olasılıkla hayal kırıklığı olacaktır.

Sıra dışı bir yönetici olabilmek, her çalışanla kişiye özel bir iletişim kurmayı gerektirmektedir. Eğer yönetici Neuro Kodlar™ ’ı okumayı biliyorsa, ekip içerisindeki iletişim ve etkileşimden doğan sorunların birçoğu kolaylıkla çözülür. Eğer yönetici her çalışanla sadece kendi tarzında bir iletişim kurmaya çalışırsa, alacağı sonuçlar iyi olmayacaktır.

Her çalışanın eşsiz ve benzersiz olduğunu kabul eden yöneticiler başarılarının ardındaki sırrın -İYİ YÖNETİCİ OLMAK- bu düşünce olduğuna inanmaktadırlar. Neuro Kodlar’ı Her çalışanın nabzına göre şerbet vermek için etkin bir yöntemdir. Çalışanın huyuna gitmek yöneticinin işini kolaylaştırmakta aynı zamanda ise yöneticinin aranan, özlenen lider yönetici olmasını sağlamak tadır. Yönetimde hypnotic dil kullanımı denilen şey çalışanın Neuro Kodlarına özgü konuşmak anlamına gelmektedir.

Neuro Kodlar’ın bir başka önemli kullanım alanı ise performans değerlendirmesidir. Neuro Kodlar dikkate alınmadan yapılan bir performans değerlendirmesi geleceği parlak birçok çalışanın işini, şirketini terk etmesi ile sonuçlanabilir.

Neuro Kodlar Çalışan Yönetiminde nasıl performansı artırıyor?