İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

İnsan Kaynakları

Riskinizin en yüksek olduğu Yönetim Becerisi

İşletmenize bir çalışan seçmek en önemli sınavlarınızdan bir tanesidir. Günümüzde tüm küçük ve büyük işletmelerin ciddi sorunlarından birisi; çalışan seçme, yerleştirme ve tutundurmadır.

Her uzman işe alım sürecini farklı yorumlar. Bense durumu farklı yorumluyorum. 

Sorumluluk birinci derecede patrona aittir. İsterseniz ilk çalışanı işe alın isterseniz de İK müdürü işe alın fark etmez her şey patronun kafa ayarı ile doğrudan ilişkilidir. Ne diyor atalarımız " Balık baştan kokar! "

İşe alım yöntemleri bir yana dursun, en önemli nokta çalışan adayı patronun işini neden yaptığını anlayabilmelidir. Eğer bir işletme sahibi olarak çalışma aşkınızı ve işinize duyduğunuz saygıyı adaya aktaramıyorsanız ne yapsanız da boşuna olacaktır. 

Küçük bir işletmeyseniz ilk işe alacağınız kişi ya asistan olacaktır ya da ön muhasebe elemanı. Bazen ikisini de yapabilecek birini işe alırsınız. ilk başlarda bütçeniz kısıtlıdır ve önceliğiniz buna göre olur. İşte ilk yanılgı burada başlar. Unutmayın "fındık fıstık verecekseniz işe maymunları" alırsınız. Onlar sizi çalıştırırlar. 

İşe alacağınız kişinin potansiyeli ve deneyimi ne kadar yüksekse siz de o oranda fayda sağlarsınız. İlk işe alacaklarınız en az 3-5 yıl deneyimli ve sorumluluk sahibi insanlar olmalı. Borç para bulun ama doğru kişiyi işe alın. Doğru kişiyi işe alırsanız ve doğru yönetirseniz maşın dört katını size kazandırır. Kazandırmıyorsa işe alımda bir hata yaptınız demektir.

Eğer işletmeniz belli bir büyüklüğe geldiyse ve işe alımı artık başka bir çalışana devrettiyseniz umarım bu çalışan doğru kişidir. Eğer seçme ve yerleştirme yapacak olan kişi bu alanda eğitimsiz ve deneyimsiz biri ise canınız yanacaktır. Çünkü seçme ve yerleştirme hataları sonucunda aynı filmi sayısız kez seyredeceksinizdir. Sonunda para ve yerine koyamayacağınız zaman kaybedersiniz.

İşinize daha profesyonelce bakıyor ve bir İK uzmanı işe aldıysanız sizi tebrik ederim. 

İşe alım süreci aslında bir futbol takımı kurmaya benzer. Hangi ligde oynamayı düşünüyorsanız o lige uygun futbolcular alırsınız. Bu noktada hep ayağınızı yorgana göre uzatıp bütçeniz el verdiği ölçüde işe alım yaparsınız. Amatör ligden bir üst lige çıkacaksanız takım antrenörü olarak ekibinize daha yakın olmalısınız ve onları iyi tanımalısınız. Eliniz sürekli üzerlerinde olmalı. Her birini işe alırken çıkartmayacak şekilde doğru bir süreçten geçirmelisiniz. 

 

 

Size Ne Sağlıyoruz?