İkna ve Müzakere Becerileri

ikna ve müzakere

İkna ve Müzakere Becerileri

Günümüzde satış farklı bir yöntemle yapılıyor. İşletmeler artık şu kavramı öğrenmeye çalışıyorlar;

"Müşteri, kendisine bir şey satılmasından değil, satın almaktan hoşlanır!"

Bu yaklaşım, satış sürecinde danışmanlık modelini ön plana çıkarttı.

Tüm satış uzmanları artık kendilerine "Danışman veya Müşteri Danışmanı, Temsilcisi" şeklinde hitap edilmesini tercih ediyorlar.

Kral olarak tanımlanan müşteri, yerinden hiç kalkmadan, her hangi bir ihtiyacını karşılamak için tüm olanaklara sahip.

Daha da önemlisi müşteri KRAL olduğunun farkında! Bu özelliğini çok iyi kullanıyor. 

Son yapılan bir araştırmaya göre de müşterilerin % 90 bizi terk etmek için hazır bekliyor. Sadece müşterilerimizin % 10 bize sadık olduklarını söylüyor. Bu korkutucu bir oran.

Bu nedenle var olan müşteriyi kaybetmemek gerekiyor. Yine, son dönem araştırma sonuçlarına göre; yeni bir müşteriye sahip olmanın maliyeti, var olanı korumaktan tam 10 kat daha fazla.

Bu durumda Müşteri Memnuniyeti ve Müşteri Odaklılık önem kazanmış durumda. 

İşe alımlarda Satış Danışmanı için bu iki yetkinlik özellikle isteniyor. 

Başarılı satış uzmanı profilinin yerini alan danışmanın özellikleri de değişti.

Başarılı danışmanlar müşterilerine ürün veya hizmet satmak yerine onu İKNA etmeye çalışıyorlar. İkna sürecinde ister istemez MÜZAKERE becerileri ön plana çıkıyor. Müzakere etmesini bilen danışmanlar iknada daha etkili oluyorlar. 

Daha az konuşup kaliteli sorular soran, sorularını titizlikle hazırlayan, aktif dinleyen ve müşterisi ile GÜVEN bağı kurabilen danışmanlar, diğer satışçılara oranla daha yüksek ciro üretiyorlar.

Müşterisine sunduğu hizmeti ve ürünü en az kendisi kadar iyi tanıyan, müşterinin hangi sorunlarını çözdüğünü ve hangi ihtiyaçları, nasıl karşıladığını çok iyi bilen danışman kendisine veriler hedefleri rahatça yakalayabiliyor.

İkna mühendisliği artık neuro kodlama ve hipnotik dil kullanımı ile etkin bir şekilde sonuç sağlıyor. 

Her şeyden önemlisi ikna öncesi yapılacak olan hazırlık, hazırlık hazırlık.

İşletme olarak kar merkezlerinizi doğru belirleyip müşteri profilinizi iyi analiz ettiyseniz ve dijital pazarlamaya geçerek in-bound yöntemini kullanıyorsanız hedeflediğiniz kar oranlarını yakalayabilirsiniz.

Biz size Neuro Akademi içinde sunduğumuz İkna ve Müzakere eğitimleri ile nasıl daha karlı olabilirsiniz bunları paylaşıyoruz. Satış danışmanlarınıza kısa bir süre içinde nasıl neruo kodlama yapacaklarını ve hipnodik dil kullanacaklarını öğretiyoruz.