Strateji

Kurumsal Müşterinizden Size Özel Bir E-Postanız Var!

Kurumsal Müşterinizden Mektup var

Sevgili Kurumsal Satıcı,

Çok az bir zamanım var. Farkındayım bana bir şeyler satmak için bir süredir uğraşıyorsun. Çok şansının olmadığını baştan söylemek isterim. Yine de cesaretini tebrik ediyorum.

Gerçek şu ki benim hayatımla ilgili hiçbir fikre sahip değilsin. Belki bildiğini sanıyorsun ama bilmiyorsun. Eğer benden para kazanmayı ümit ediyorsan bazı şeyleri öğrenmen de fayda var.

Ben her sabah işe çok erken gidiyorum. Neden mi? Birincisi trafik. İkincisi ise, elimdeki projelere bölünmeden odaklanıp iş üretebilmek için. Aksi halde gün içinde bir şeyler bitirmek mümkün olmuyor. Üç gün önce sabah dokuzda patron hepimizi topladı. Acil Toplantı! Sık rastladığımız bir durumdur. Konu; ciro düşüyor. Kişi başı maliyetler giderek artıyor. Adam çıkartmamız lazım. Her şekilde tasarrufa gidilmesi gerekiyor. Dün de üretimden aradılar. Yeni ürün tanıtım tarihine yetişmiyormuş. Neden? Gümrükte sorun yaşanmış. Yetkilileri polis almış götürmüş. Bizim evraklarda karışmış. Gümrükten içeri kimseyi almıyorlarmış.

Manzara içeride böyle. Anlayacağın gibi günlük iş terörünün içinde ilerlemeye çalışıyorum. Acınacak durumda olduğumu söyleyebilirim. Hali hazırda masamda bitirmem gereken 60 saatlik iş var. Ne zaman bitirebileceğimi ben de bilmiyorum. Düşünmek te istemiyorum.

Cevaplamam gereken e-postaları hiç sorma! Günde 200 e yakın e-posta alıyorum. Senin gibi benimle görüşmek için kapımda yatıp kalkan en az 20 satıcı var.

Özet olarak, yapacak yüzlerce işim var. Benden beklenenler sürekli artıyor. Gerçekleşmesi mümkün olmayan proje teslim tarihleri ile boğuşuyorum. En kötüsü de gün için yüzlerce kez şu veya bu sebeple bölünüyorum.

Anlayacağın zaman benim için elmastan daha değerli. Her ne pahasına olursa olsun zamanımı çok dikkatli kullanmalıyım. Var olan durumu yürütmek durumundayım. Halimden memnun muyum? Hayır. Satıcıların getireceği ek yükü düşünmek bile istemiyorum. Geriliyorum.

E-postana göz ucuyla bir baktım, senle baya işimiz var. Daha ne şirketimi, ne de sektörü tanımamışsın. Canımızı nelerin yaktığının farkında bile değilsin. Lafı eveleyip gevelemişsin. Anlamaya çalıştım ama çok ta kendimi hırpalamadım. Çünkü senin gibi çok satıcı var. Ne sattığını anlayana kadar bana daral geldi. Üzülerek söylüyorum ama seni SİLİYORUM. Yok OL ve GİT Başımdan.

Sana “Sıra dış Teknolojin, Mükemmel Hizmet Kaliten” için randevu versem, ziyaretime geldiğinde seninle çok da ilgilenemeyeceğim. Çünkü telefonuma gelen mesajlara bakmaktan ne dediğini tam anlayamayacağım. İster istemez bana bozulacaksın. Durumdan hiç hoşlanmayacaksın. Son dönemde geliştirmiş olduğum, İK beni işe alırken çapraz sorularla deştiği özelliğim “Çoklu Görev Yapabilme” özelliğimden dolayı rahat durmayacağım. Kızıp sinirleneceksin. Hatta çekip gidebilirsin de. Sana özel yaptığım bir şey değil “Multitasking” çok moda ondan yapıyorum. Benim yerimde olsaydın sen de yapıyor olurdun.

Her zaman böyle miyim? Yoo! bazı satıcılar daha e-postasıyla beni etkisine alıyor. Nasıl yapıyorlar bilmiyorum ama gönderdiği e-posta beni heyecanlandırıyor. Her halde bunun nasıl yapılacağının eğitimini almışlar.

Ziyaretime geldiklerinde de beni öylesine ihtiyaçlarıma ve sorunlarıma odaklıyorlar ki kopamıyorum. Neden gelişmem ve değişmem gerektiğini somut örneklerle anlatıyorlar. Eğer onlarla işbirliği yaparsam mutlu sona nasıl ulaşacağımı adım adım bana örnekleri ile ispat ediyorlar. Büyüleniyorum desem yalan olmaz.

Ancak neleri iyi yaptıklarının farkındayım. Sektörü ve şirketimi en az benim kadar iyi biliyorlar. Çok iyi hazırlık yapmışlar. Sanırsın hepsinin Doktorası var. Hayallerime nasıl ulaşacağımı bir sunum tarzları var ki şaşar kalırsın. Kendilerine hayran bırakıyorlar beni. Sen de bunu nasıl yapacağını öğrenmelisin. Beni etkisi altına alanların ortak tek bir özelliği olduğunu fark ettim. Müşteriye Özel davranıyorlar.

Toplantıya gitmem gerekiyor. Cebimi meşgule atmaktan ben de yoruldum. Kaçtım.

Saygılar

Kurumsal Müşterin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.