Kar Merkezi

Açılmadan Silinen E-Postalar!

Kurumsal müşterilerinizin kendilerine gelen e-postaların % 80’ini okumadan sildiklerini sanırım tahmin ediyorsunuzdur. Bazıları % 90-95 ini siliyorlar. Neden mi? Okuyacak zamanları yok! Gelen e-postaları değersiz ve İlgisiz buluyorlar. Öncelikleri olmuyor. Daha da önemlisi siz kimin nesisiniz bilmiyor ve güvenmiyorlar.

Zaten işleri başlarından aşmış durumda. Masalarında tamamlamaları gereken yüzlerce iş var. Katılması gereken toplantılar onları bekliyor. Tarih aşımına uğramış raporlar var. Ötelenmiş ve karar verilmesi gereken sürüyle iş sürüncemede duruyor. Kurumsal müşteri tüm bunları bırakıp sizin e-postanızı neden açıp okusun ki.

Siliyor çünkü sildikçe endorfin, seretonin, oksitosin, dopamin salgılıyor.

Müşteriniz e-postanızı okumuyor diye kızıyorsanız bu sadece sizin sorununuz. Onun değil!

Peki, silinesi değil de okunası e-posta yazmayı nasıl öğreneceğiz?

Kurumsal müşteri bir şahin kadar hızlı e-postanızı tarar ve karar verir. SİL / SİLME

İlk e-postanızdan geçerli not alamadıysanız sonrakiler hiç açılmayacaktır. Okunmaya değer e-posta yazmak istiyorsanız şunlara dikkat edin derim.

Tıraşı kesin. Lafı dolandırıp uzatmayın çünkü havalı cümlelere karınları tok. Basit ve net olun. 2 + 2 = 4 kadar anlaşılır ve kısa, öz olun.

Sonunda söyleyeceğinizi başında söyleyin. Ne kazandırıyorsunuz? Faydanız somut olarak nedir? Ağzınızdaki baklayı hemen çıkartın.

Onun işini iyi bildiğinizi, sorun ve sıkıntılarının farkında olduğunuzu somut olarak gösterin. İşinizde uzman olduğunuzu sağlam kanıtlarla ispat edin. Müşteriniz içinden “bu kadın işi biliyor” desin. Aradıkları çözüm ortağı her anlamda siz olun.

Şirketinizden çok, siz değerli bir kişi olun. İşinizin fikir lideri olun. Güven köprülerini hızlıca oluşturun. Müşterinize değer katacağınız her satırda beli olsun.

Müşterinizin önceliğinin ne olduğunu iyi bilin. E-postanız müşterinizi hedefine kolayca ulaştıracağınıza ikna etsin. Referanslarınız sizi pazarlasın.

Değer sunduğunuz e-postalarınız basmakalıp olmasın. Her müşteriye özel içerik hazırlayın. Kurumsal müşteri kopyala yapıştır bir metni hemen anlar. Hatta e-postanızı açmadan.

Bolca prova yapın. Yazdıklarınızı tekrar tekrar okuyun. Arkadaşlarınıza okutun. E-postanızın açılacağından emin olun. Acaba size gelseydi açar okur muydunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.